מה זה גוטנברג? מבוא לעורך הבלוק החדש של וורדפרס

אם השתמשת בוורדפרס למשך זמן רב, רוב הסיכויים שתכיר היטב את העורכת שלה. עם זאת, יתכן ששמעת גם קולות רעש של שינוי מתקרב באופן בו משתמשי וורדפרס יוצרים תוכן. זה עשוי להוביל אותך להתחיל לשאול: “מה זה גוטנברג?”


על קצה המזלג, גוטנברג הוא עורך חדש לגמרי עבור פלטפורמת הוורדפרס. זה ישנה באופן קיצוני את האופן בו אתה יוצר פוסטים, דפים, מוצרים, וכמעט כל דבר אחר באתר שלך. גוטנברג יגיע כחלק מ- WordPress 5.0 שיכולה להשתחרר כבר ב 27 בנובמבר 2018. מסיבה זו, חשוב להגיע למהירות עכשיו.

אם אתה עדיין תוהה “מה בדיוק גוטנברג?”, אל תדאג. בפוסט זה, נסקור את כל היסודות ונראה לך כיצד לנסות את העורך החדש בעצמך. נתחיל!

מה זה גוטנברג?

מאז הקמתו, עורך וורדפרס במתכונתו הנוכחית – כלומר מונע על ידי עורך הקוד הפתוח TinyMCE – לא שינה הרבה:

עורך ברירת המחדל של וורדפרס.

זה לא יוצא דופן – פיתוח בפלטפורמת הליבה של וורדפרס הוא בדרך כלל איטי והדרגתי. עם זאת, פירוש הדבר שחלק מהאלמנטים שלו, כמו העורך, התיישנו (לפחות לדעתם של משתמשים מסוימים).

ברחבי הרשת, דרכים חזותיות ואינטואיטיביות יותר ליצירת תוכן הפכו פופולריות. ישנם בוני אתרים נוחים לשימוש כמו Wix ו- Squarespace, למשל. אפילו קהילת וורדפרס תרמה לכך, ויצרה המון תוספים של בונה דפים (כגון Elementor ו- Divi) המאפשרים לך להשתמש בכלי גרירה ושחרור לעיצוב פריסות באמצעות אלמנטים מובחנים..

סגנון זה של יצירת תוכן גרם לעורך הוויזואלי הבסיסי של וורדפרס להיראות מעט ‘עצמות’, וזו הסיבה שהוא מקבל שיפוץ מלא בצורה של גוטנברג:

אתר הפרויקט גוטנברג.

מה זה גוטנברג? זהו עורך וורדפרס חדש לחלוטין, שנועד להיות הרבה יותר כמו כלים לבניית אתרים ודפים. נבחן מקרוב כיצד זה עובד ברגע. עם זאת, ראשית נדון ביתרונותיה וחסרונותיה הפוטנציאליים.

היתרונות והחסרונות של גוטנברג

אם שמעת משהו על גוטנברג לפני שקראת מאמר זה, יתכן שתבין שזה שינוי שנוי במחלוקת. יש המון משתמשי וורדפרס שחושבים שזו פיתוח מבטיח והכרחי, וכמו שרבים שיעדיפו זאת לא היו קיימים.

הוויכוח על גוטנברג הוא מורכב, ולאנשים יש סיבות ייחודיות משלהם לתמוך או להתווכח נגדו. עם זאת, נסכם כמה מן היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים של העורך החדש.

מקצוענים

המפתחים של גוטנברג ומי שמצפים לבואו של העורך מקווים שזה יעשה:

 • הפוך את תהליך יצירת התוכן לאינטואיטיבי וקל יותר למתחילים להרים.
 • עזור לך לראות את התוכן שלך בפורמט קרוב יותר לאיך שהוא ייראה בקצה הקדמי.
 • תאחד את חוויית יצירת התוכן על ידי ביטול הצורך בקודי קיצור נפרדים.
 • ספק אפשרויות נוספות להתאמה אישית של התוכן שלך, באמצעות מגוון אלמנטים נפרדים.
 • בטל את הצורך בהתקנת תוסף בניית דפים נפרד.

חסרונות

עם זאת, מי שחושש מהגעתו של גוטנברג חושש כי:

 • אמנם הכוונה היא לספק ממשק אינטואיטיבי, אך למעשה קשה יותר ללמוד.
 • יהיו המון קונפליקטים עם ערכות נושא ותוספים קיימים, וזה עשוי אפילו לשבור אתרים מסוימים.
 • זה לא מוכן להפוך לחלק מפלטפורמת הליבה, ויש לשמור עליו כתוסף נפרד לעתיד הנראה לעין..

עם זאת, לא משנה מה, גוטנברג יהפוך לחלק בוורדפרס עם העדכון הגדול הבא. המשמעות היא ללא קשר לנטיות האישיות שלך אם מדובר בשינוי הכרחי, לפחות עליך להיות מוכן.

איך לנסות בעצמכם את גוטנברג

בשלב זה ענינו לשאלה “מה זה גוטנברג?” בנוסף, נגענו בסיבות שהיא הופכת לרשמית, כמו גם בטיעונים נגדה. עכשיו הגיע הזמן לנסות בעצמכם את גוטנברג.

אם עדכנת את אתר וורדפרס שלך לגירסה האחרונה לאחרונה (שתמיד עליך!), יתכן שראית הודעה על גוטנברג במרכז השליטה שלך:

הודעה להתקנת גוטנברג.

לחיצה על התקן את גוטנברג כאן יאפשר לכם לנסות זאת בצורת תוסף. עם זאת, אנו לא ממליצים לעשות זאת באתר חי, מכיוון שהעורך עדיין בפיתוח. במקום זאת, תרצה לבדוק את זה באתר מקומי או בימתי, רק כדי להיות בטוח.

לאחר שהתקנת והפעלת את הפלאגין, תועבר לדף דוגמה שם תוכל לראות אותו בפעולה:

דף לדוגמא בגוטנברג.

איך עובד גוטנברג

כל התוכן כאן מחולק ל’בלוקים ‘נפרדים. לגוטנברג ישנם סוגים רבים של בלוקים, אותם תוכלו לראות על ידי לחיצה על סמל הפלוס בפינה השמאלית העליונה של הדף:

בחירת בלוק בגוטנברג.

פיסקה או חסימת תמונות פשוטים יאפשרו לך להוסיף טקסט או מדיה לדף שלך בהתאמה. עם זאת, באפשרותך גם ליצור רשימות, גלריות וכדומה. בחירת חסימת תוסיף אותו לתוכן שלך, שם תוכל לערוך אותו. בסרגל הצד הימני תראה אפשרויות עיצוב וסגנון ספציפיות לחסימה:

הגדרות חסימת תמונות של גוטנברג.

במובן בסיסי, זה כל מה שיש לגוטנברג. אתה מוסיף כל פריט תוכן לבלוק משלו, התאמה אישית של אפשרויות החסימה ומסדר את כולם בדף במערך המועדף עליך. אתה יכול לגרור בלוקים למעלה ולמטה כדי להזמין אותם מחדש, לשנות את הגודל שלהם ואת היישור ולעשות גם ציוצים אחרים.

אם אתה רוצה הדרכה מעמיקה יותר, עיין במדריך גוטנברג המפורט שלנו.

אנו ממליצים בחום לשחק עם עצמך עם גוטנברג, לנסות בלוקים שונים ולקבל תחושה כיצד הכל עובד. בדרך זו תוכלו להחליט בעצמכם כיצד זה יתייצב מול עורך הוורדפרס הנוכחי.

אם תחליט שאתה לא חובב גוטנברג, אתה יהיה תוכל להמשיך להשתמש בעורך אליו היית רגילה, לפחות לזמן מה. גם לאחר ש- WordPress 5.0 מסתובבת, באפשרותך להתקין את התוסף העורך הקלאסי באתרך כדי להפוך את החלק הזה בעדכון.

עם זאת, כדאי לזכור שמפתחי התוספים והנושאים המועדפים עליך כבר עובדים קשה בעדכון הכלים האלו כדי שתואמים את גוטנברג. המשמעות היא שבטווח הארוך יתכן שתוגש לך טוב יותר על ידי ביצוע המתג מוקדם.

סיכום

כפי שמתברר, התשובה לשאלה “מה זה גוטנברג” מורכבת יותר ממה שיכולתם לדמיין. העורך החדש הקרוב גרם לכולם לדבר, ועורר הרבה ויכוחים סוערים.

מה אנחנו לעשות ידוע ש גוטנברג יגיע כחלק מ- WordPress 5.0 שיכולה לצאת כבר ב- 27 בנובמבר 2018, או בסוף 22 בינואר 2019, ולכן עדיף להתחיל להתכונן לשינוי זה עכשיו. אתה יכול להוריד ולהתקין את גרסת התוסף כדי לנסות זאת בעצמך, כך שתדע למה לצפות בזמן הקרוב.

ניסית את גוטנברג, ומה אתה חושב על זה?

שתף את מחשבותיך בקטע התגובות למטה!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map