Što je sustav za upravljanje sadržajem (CMS)? Plus 7 CMS o kojem trebate znati
Sustav upravljanja sadržajem (CMS) pomaže vam u stvaranju i upravljanju web mjesta putem sučelja koje je prilagođeno čovjeku, a ne da biste trebali izravno raditi s kodom.
Contents
Što je sustav upravljanja sadržajem? Objasnio detaljnije
Kad razmišljate o pokretanju web stranice, mogli biste vidjeti vizije genijalnih programera koji upisuju kod. I da, temelj svake pojedine web stranice je kod.
Međutim, pomoću sustava za upravljanje sadržajem moći ćete zanemariti kôd i usredotočiti se na zabavnije dijelove web mjesta, poput stvaranja sadržaja.
Pa kako to radi? Iako se stvari očito razlikuju ovisno o tome koji sustav upravljanja sadržajem odaberete, obično ćete dobiti neku vrstu nadzorne ploče na kojoj možete upravljati svim važnim aspektima vaše web lokacije:
Na primjer, recimo da želite dodati novi blog blog u svoj sustav upravljanja sadržajem. Sve što trebate učiniti je upisati svoj blog blog u uređivač teksta vašeg sustava za upravljanje sadržajem:
Tada će vaš odabrani CMS obraditi složiti sav temeljni kod kako bi posjetitelji iz cijelog svijeta mogli čitati vaš blog post.
Sada kada možete odgovoriti na pitanje što je sustav za upravljanje sadržajem, uđite u nekoliko primjera najpopularnijih sustava za upravljanje sadržajem za izgradnju web stranice.
Primjeri sedam sustava upravljanja sadržajem
Od projekata otvorenog koda do hostinga graditelja web stranica, svi ti sustavi za upravljanje sadržajem mogu vam pomoći u izgradnji web stranice.
1. WordPress
WordPress je daleko najpopularniji sustav upravljanja sadržajem. Zapravo, WordPress CMS ovlasti više od 32% svih web stranica na Internetu (uključujući blog ThemeIsle).
Postoji niz razloga zbog kojih je WordPress toliko popularan. Besplatno je za preuzimanje i korištenje. Takođe je lako učiti, fleksibilan i prilagođen pretraživačima. Osim toga, tisuće tema i dodataka čine ga jednom od najprilagodljivijih platformi.
Štoviše, WordPress je za početnike jednostavan za korištenje, a programerima omogućuje igranje s kodom. Početnici mogu započeti na osnovnoj razini i usvojiti vještine dok idu dalje. Prikladno je za gotovo sve vrste web lokacija. Ako ikada naiđete na poteškoće s WordPressom, radovat ćete se zbog jake zajednice koja će vam pomoći u rješavanju problema.
Ako želite započeti s WordPressom, pogledajte naše postove na:
- Kako započeti blog s WordPressom
- Kako napraviti web stranicu s WordPressom
Napomena. Iako su imena slična, WordPress.org (CMS) se razlikuje od WordPress.com (usluga izgrađena na CMS-u).
2. Joomla
Nakon WordPressa, Joomla je drugi najpopularniji CMS. CMS je besplatan za upotrebu s impresivnim skupom značajki upletenih u njega i podržava 60 jezika. To je dobro za bilo koju web stranicu koja treba sveobuhvatno upravljanje sadržajem – na primjer, obrazovne ustanove ili složene web stranice poput društvenih mreža.
Na raspolaganju su brojni prednji i stražnji predlošci koji će vam pomoći da izgradite čvrst temelj. Ono što Joomlu izdvaja su široke korisničke grupe i mogućnosti upravljanja korisnicima, te brojne ugrađene značajke poput upravljanja banerima i pretraživanjem. Također ćete moći prikupljati i upravljati pristankom korisnika.
Joomla je prijateljski prema programerima. U isto vrijeme nudi korisničko sučelje. Ako želite znati kako se uspoređuje s WordPressom, potražite ovaj post.
3. Drupal
Ako pitate tehničarke koji su sustav upravljanja sadržajem, oni će najvjerovatnije navesti Drupal kao primjer. To je zato što je to jedan CMS koji vjerojatno zahtijeva najviše tehničkih rezanja.
Drupal je također besplatan, iako će vam trebati vlastiti hosting. S napredne upravljačke ploče pomaže u potpunosti kontrolirati prezentaciju sadržaja kao i upravljanje korisnicima i dozvolama. Izvan okvira, brzo se učitava, osigurava i podržava 70 jezika. Spremna rješenja za različite segmente tržišta kao što su Turizam ili e-trgovina čine korisnicima stvaranje web stranica lakšim.
Iako je početnicima možda bolje preskočiti ovaj CMS, programeri ne bi trebali imati problema u izgradnji fantastičnih web stranica. WordPress ili Drupal? Saznajte u ovom postu.
4. Magento
Ako je vaš jedini fokus na e-trgovini, Magento nudi cjelovito samostalno rješenje. Dolazi u dvije verzije – besplatnoj inačici samoposlužene zajednice i mnogim premium uslugama. Ono što ga čini atraktivnim za velike tvrtke je njegova vrhunska brzina, sigurnost i skalabilnost. Bacite se na više web mjesta, a ona može biti savršena platforma za bilo koju tvrtku kojoj su potrebni različiti odjeljci, poput trgovačkih lanaca.
Brza naplata i jednostavna integracija s rješenjima za plaćanje poput PayPal zasigurno će oduševiti internetske trgovine. Tako će biti i intuitivno admin sučelje, analitika izvan okvira, teme i proširenja. Međutim, za razliku od korisnika WooCommerce-a, Magento korisnici mogu zahtijevati osnovna znanja o web razvoju. Ali to zapravo nije razlog zašto oštri učenici ne bi to trebali pokušati.
5. Kvadrat
Squarespace je spremno rješenje za izgradnju gotovo bilo koje vrste web stranica. To je tako jednostavno, svako može izgraditi web stranicu – fizičke trgovine, profesionalce, blogere, umjetnike. Osim toga, dolazi s integracijom društvenih medija. U čemu je kvaka? Vaša će web stranica doći sa zadanom poddomenom i nalaziti se na poslužiteljima Squarespace-a, ostavljajući vam malu kontrolu. Prilagođene domene dolaze uz dodatni trošak.
Kvadratni prostor je plaćeni alat s besplatnim probnim razdobljem. Iako možete birati između širokog spektra impresivnih predložaka i modula, prilično ste zaglavljeni u onome što dobijete. Sami predlošci optimizirani su tako da odgovaraju svim vrstama web stranica.
Ako je sve što trebate jednostavan način za izgradnju atraktivne web stranice, Squarespace je vaš izbor. Nećete se trebati brinuti o tehničkim podacima ili se pitati što je sustav za upravljanje sadržajem. Umjesto toga, možete se usredotočiti na stvaranje sadržaja.
Za razliku od prethodnih alata, Squarespace je a domaćin graditelj web mjesta, što znači da vam nije potrebno kupovati vlastiti web hosting.
6. Wix
Wix djeluje gotovo na isti način kao i Squarespace. Međutim, on se od Squarespace-a razlikuje po tome što uključuje slobodni plan. Također nudi veći broj predložaka za početak.
Wixov čarobnjak s korak-po-korak u kombinaciji s rješenjem za hosting pretvara izgradnju web lokacije u aktivnost za zabavu. Postavljanje Wix-a vodi vas kroz postupak odabira predloška osiguravajući da dobijete predložak prikladan za vaše web mjesto. Također integrira društvene medije i uključuje značajke bloganja. Bez obzira na to, ostat ćete zaglavljeni s web stranicom koja ima Wix, osim ako niste spremni platiti za uklanjanje marke.
Da biste ga vidjeli u akciji, pogledajte neke primjere Wix web stranica. Zatim možete vidjeti kako se Wix sprema za WordPress.
7. Duh
Ako sve što tražite je čisto pisanje i za blogere i za čitatelje, isprobajte Ghost. Omogućuje vam da se jednostavno usredotočite na pisanje svojih postova. Korisnički je fokusiran, s minimalnim korisničkim sučeljem i koristi Markdown u uređivaču. Pomoću FTP-a možete učitati vlastite teme i sadržaje.
Na Ghostovim poslužiteljima možete birati između inačice koja se može besplatno preuzeti i premium verzije. Ghost se također brine za osnovnu društvenu razmjenu i SEO. Međutim, bit ćete ograničeni u izboru domaćina, jer mnogi davatelji usluga hostinga ne podržavaju kôd koji Ghost koristi.
Ghost je dobra platforma za objavljivanje vašeg bloga ili pokretanje male internetske publikacije, ali ne puno više.
Kako započeti s odabranim sustavom za upravljanje sadržajem
S izuzetkom Squarespacea i Wixa, svi ti sustavi za upravljanje sadržajem jesu self-domaćin. To znači da započnete s onim što trebate:
- Kupnja web hostinga
- Instalirajte CMS softver na svoj hosting (evo kako instalirati WordPress)
- Konfigurirajte postavke CMS-a za kontrolu stila, funkcionalnosti itd.
Još uvijek imate pitanja o tome što je sustav upravljanja sadržajem? Javite nam u komentarima i pokušat ćemo vam pomoći!