Proširenja domena: Bitan vodič – Kako odabrati jedan i zašto
Proširenje vaše domene dio je vaše domene koji dolazi nakon konačne točke. Na primjer, naša je .com
. I dok .com
je najpoznatija opcija, zapravo imate niz opcija kada je riječ o proširenjima domena, zbog čega ćete možda tražiti pomoć da odaberete.
Godine 1985. postojalo je samo devet proširenja domena. Do devedesetih godina, dodaje se oko devet ili deset proširenja domena svake godine. Nakon toga krenuo je na utrke.
U trenutku kada je članak napisan, možete birati preko 1.000 proširenja domene (cijeli popis možete vidjeti na web lokaciji IANA (Internet Assigned Numbers Authority)).
Čudna stvar je da vjerojatno znate samo nekoliko njih: .com, .gov, .net, .org, .edu, onda su možda neka proširenja domene zemlje poput .us.
Na to ćemo odgovoriti u ovom postu!
Contents
Evo zašto postoji toliko proširenja domena
Neka proširenja domene imaju očiglednu svrhu – na primjer .blog, dok bi se drugima u početku mogla činiti malo čudna .gs. Općenito, sva proširenja domene koja su vidljiva dizajnirana su za dovršavanje jedne ili više sljedećih funkcija:
- Pomoć oko brandiranja za pojedinačnu tvrtku ili cijelu industriju – poput .aarp ili .realtor.
- Navedite da se web lokacija nalazi u određenoj zemlji. Ovo je korisno za tvrtke koje poslužuju samo te zemlje i za raspadanje Interneta na jezike i valute – pomislite .cz za Češku ili .de za Njemačku.
- Poslužujte određenu zajednicu, na temelju zemljopisnog položaja, etničkih, tehničkih ili drugih kategorija. Proširenje domene .asia dobar je primjer jer se više fokusira na regionalnu zajednicu, a ne na jednu zemlju.
- Ograničite upotrebu domene najviše razine za ljude ili organizacije u određenoj grupi. Uzmimo .edu, na primjer. To proširenje domene možete koristiti samo ako imate akreditiranu obrazovnu ustanovu. Isto se može reći za mnoge državne ili regionalne domene u kojima morate biti građanin ili imati poslovanje u zemlji.
Dakle, koja proširenja domene možete koristiti za svoju web stranicu?
To ovisi o vrsti organizacije koju vodite i koje proširenje naziva domene gledate.
Razmatra se proširenja domene:
- Ograničen – morate zadovoljiti određene kriterije da biste kupili jedno od tih proširenja imena domene. Mnoge od njih platila je (sponzorirala) organizacija ili izdvojila za određene skupine.
- Neograničen – svatko može kupiti ime domene s jednim od tih proširenja.
Ako tražite na registru domena poput GoDaddy ili Namecheap, možete prilično jamčiti da je većina rezultata neograničen ekstenzije:
Jedna od vrsta ograničenih domena koja se prodaje putem web lokacija poput GoDaddy je proširenje domene za zemlju. Dakle, .us se može kupiti izravno na mreži, ali morate dokazati da ste stalni stanovnik Sjedinjenih Država.
Što se tiče većine ograničenih domena najviše razine, obično morate biti dio organizacije, industrije, regije ili druge vrste grupa da biste dobili proširenje domene. Uz to, morate kontaktirati vlasnika domene najviše razine i proći kroz njihov jedinstveni postupak provjere i kupnje.
Sjajan primjer je proširenje domene .aero. Ovu domenu najviše razine plaćala je i sada sponzorira organizacija pod nazivom Societe Internationale de Telecommunications Aeronautique (SITA). Ovaj sponzor ima pravila u svojoj domeni najviše razine, rekavši da za njegovo korištenje vaša tvrtka mora biti u industriji zračnog prometa.
Cijene .com u odnosu na druga proširenja domene
Postoji dobra varijacija u cijeni različitih proširenja imena domena.
Za neograničene domene cijene su obično vrlo jeftine. Standardne domene s ekstenzijama poput .com obično koštaju oko 10 dolara godišnje.
Neka manje poznata neograničena proširenja koštaju čak i manje:
Ako planirate kupiti ograničenu domenu, možda ćete morati platiti premiju. Međutim, sve to ovisi o vlasniku te domene najviše razine a svako proširenje domene najviše razine ima različitu cijenu.
S kojim od tih proširenja domene trebate krenuti?
Da biste pokrenuli postupak, razmislite o vrsti tvrtke ili organizacije koju pokušavate predstavljati na mreži.
Ako samo poslujete u određenoj zemlji, možda biste se željeli istaknuti proširenjem za zemlju poput .us. Osim upotrebe robne marke, možete upotrijebiti i naziv domene za određenu zemlju da biste Googleu naznačili da vaša web lokacija cilja to područje (objašnjenje ovdje).
Ako ciljate ljude širom svijeta, ipak, vaša je najbolja opklada neograničeno proširenje domene.
Za to imate nekoliko mogućnosti:
1. Pokušajte dobiti standardno neograničeno proširenje domene poput .com ili .net
Nema ničeg lošeg u tome, sve dok ne odaberete .net jer druga tvrtka ima istu domenu kao i vi. To je noćna mora robne marke ako postoje dvije web stranice koje se ne razlikuju osim proširenja domene.
Osim toga, možete ići s .com ili .net proširenjem domene ako je dostupan. Svijet svijeta lako se pamti sve dok je sve što stavite ispred .com kratko i precizno.
2. Razmislite o jedinstvenoj neograničenoj domeni koja se odnosi na vaše poslovanje
Ovdje stvarno možete odrediti što radite. Internetska trgovina može uživati u opciji .store, dok bi seoski klub mogao zajedno s .club pokazati neku ekskluzivnost u nazivu domene.
3. Budite stvarno kreativni
Delicious, blog sa pločama, ima jedno od najunikatnijih imena domena. Iskoristio je .us proširenje domene i napravio naziv domene del.icio.us.
Neki su drugi primjeri izvrsni za marke, poput Last.fm (streaming glazbe) i thegreen.diet (domena koja navodi, doslovno, ono što web mjesto prodaje).
Stoga vas ohrabrujem da kreativno razmišljate pri izradi svoje domene i ne zaboravite na neka od tih proširenja domena koja predstavljaju marke o sanjarenju!
A ako vam je potrebna pomoć, uvijek možete koristiti generator naziva bloga ili potražiti neke druge savjete za odabir naziva domene.