Kako onemogućiti uređivač blokova (aka Gutenberg) i koristiti prethodni WordPress uređivač
Najnovija WordPress nadogradnja napokon je stigla – i to velika. WordPress 5.0 donosi niz promjena, ali niti jedna nije značajnija od novog uređivača blokova, koji biste mogli znati i kao Gutenberg (njegovo ime dok je u razvoju). Ako vam se ne sviđa novo iskustvo uređivanja u WordPressu 5.0, možda se pitate možete li se umjesto toga vratiti u prethodni uređivač programa WordPress.
U ovom ćemo postu govoriti o prednostima i nedostacima onemogućavanja novog WordPress uređivača. Pokazat ćemo vam i kako da vratite prethodni WordPress editor ako želite. Idemo na posao!
Contents
Brzi temeljni premaz novog uređivača blokova i WordPressa 5.0
Bilo je puno buke oko ovog najnovijeg ažuriranja WordPress-a, i to s dobrim razlogom. Obično čak i velika WordPress ažuriranja mijenjaju sporo, umjesto da uvode nove radikalne dodatke. No, WordPress 5.0 sa sobom donosi cjeloviti redizajn uređivača koji svi koristimo za stvaranje postova, stranica i drugih vrsta sadržaja.
U slučaju da još niste upoznati s novim uređivačem, izgleda ovako:
To je sustav za povlačenje i ispustanje, temeljen na izgradnji sadržaja iz unaprijed stvorenih blokova. Ako vam je sve ovo novo, predlažemo da pogledate naš uvod u novi uređivač i pročitam kako funkcionira njegov sustav blokova. Ovdje imamo i detaljan vodič za uređivanje blokova ako ste se mučili kako najbolje iskoristiti novi uređivač. Za sada prelazimo na goruću zabrinutost mnogih ljudi.
Za i protiv upotrebe uređivača blokova na vašoj web lokaciji
WordPress 5.0 je sada službeno objavljen. To znači da ako ažurirate web mjesto na najnoviju verziju, zamjenjivat će se prethodni WordPress uređivač s kojim ste upoznati.
Uređivač blokova je intrigantan sustav, ali također je izazvao puno kritika. Kao takav, neki bi radije uopće ne koristili. To je zapravo jednostavno učiniti pomoću namjenskog dodatka koji je stvorio jezgri WordPress tima (više o tome kasnije).
Na kraju, na vama je da odlučite hoće li novi uređivač odgovarati ili ne. To, nažalost, nije jednostavan izbor. Međutim, možete uzeti u obzir brojne faktore koji bi vam trebali pomoći u odlučivanju.
Neki od najjačih razloga za korištenje uređivača blokova su sljedeći:
- Može biti intuitivniji sustav za stvaranje sadržaja, posebno ako vam se sviđa model temeljen na blokovima. Također dobivate jasniju vizualnu sliku kako će izgledati vaš sadržaj. To vas štedi od beskrajnog pregleda na prednjem kraju.
- Dobit ćete neke značajke koje nisu dio prethodnog uređivača WordPressa. To uključuje gumbe, tablice i stupce. Ako već ne upotrebljavate dodatke za pružanje ove funkcije, novi uređivač može biti jednostavan način proširivanja opcija.
- Uređivač blokova dio je platforme WordPress i sada je “novo normalno”. To znači da se kreće prema naprijed, nova ažuriranja, teme i dodaci svih vrsta nadograđuju na njemu i zasnivaju se na njegovom korištenju. Ako želite ‘budućnosti dokazati’ svoju web lokaciju i dobiti pristup najnovijim alatima, nećete moći zauvijek izbjeći Gutenberg.
S druge strane, evo nekih argumenata protiv upotrebe uređivača blokova:
- Ako već koristite alat za izradu stranica za stvaranje sadržaja, to bi mogao biti mnogo opsežniji od novog uređivača. Stoga bi se korištenjem moglo osjećati kao pad odn. Uz to, možda će vam biti teško stvoriti novi sadržaj u skladu sa starijim sadržajem.
- Iako mnogi programeri dodataka i tema naporno rade na pripremi za novi uređivač, jednostavna je istina da on možda nije kompatibilan s ostalim alatima koje upotrebljavate na vašoj web lokaciji. Ovo je posebno istinito ako imate dodatke koji na neki način mijenjaju uređivač na neki način.
- Cilj uređivača blokova može biti uređivanje sadržaja intuitivnije. Međutim, neki ga smatraju pretjerano kompliciranim i ‘zauzetim’. Ako više volite jednostavno uređivanje, gdje jednostavno možete slobodno pisati bez potrebe da svaki dio stranice ili post postavljate u zaseban blok, novi uređivač može biti frustrirajuće za upotrebu..
U konačnici su oba skupa argumenata zaslužna. Morat ćete donijeti svoju odluku na temelju koje će vam govoriti osobno glasnije. Ako odlučite da rado započinjete novi uređivač, jednostavno instalirajte najnovije ažuriranje. Mi čini i dalje preporučam da prvo testirate uređivač na inscenacijskoj verziji web lokacije. Ovo će vam pomoći da utvrdite postoje li problemi s kompatibilnošću ili druge pogreške.
Alternativno, ako vam se jednostavno ne sviđa uređivač blokova ili niste još spremni za korak, ne brinite se. Iznenađujuće je jednostavno koristiti prethodni WordPress editor. Uz to, osnovni tim programa WordPress nastavit će podržavati prethodni WordPress uređivač barem do kraja 2021. godine, tako da nećete imati problema sa kompatibilnošću. s osnovnim softverom WordPress pri korištenju klasičnog uređivača.
Kako onemogućiti novi WordPress uređivač na vašoj web lokaciji
Prvo prvo – ne preporučujemo potpuno izbjegavanje WordPressa 5.0 kako bi zadržali stari uređivač. Ažuriranje vaše web stranice bitno je za njezinu sigurnost i performanse. Uz to, nova verzija sa sobom donosi i druga poboljšanja i dopune koje nisu povezane s uređivačem blokova.
Umjesto toga, trebali biste instalirati dodatak Classic Editor. Osnovni WordPress tim stvorio je alternativu uređivaču blokova, a bit će održavan i ažuriran još nekoliko godina.
Možete instalirati Classic Editor kao i bilo koji drugi dodatak. Jednom aktivirate klasični uređivač točno onako kako ste radili prije nadogradnje na WordPress 5.0.
Međutim, također imate mogućnost korištenja uređivača blokova ponekad dok još uvijek ima pristup Klasičnom uređivaču. Da biste konfigurirali ovu funkciju, idite na Postavke> Pisanje:
Ovdje možete odabrati koji će uređivač biti zadani za sve korisnike na vašoj web lokaciji. Ovo vam omogućuje privremeno prebacivanje na novi uređivač ako želite. Također možete odlučiti hoćete li dopustiti korisnicima da mijenjaju urednike, što je korisno ako imate tim u kojem svatko ima svoje želje.
Ako pokažete pokazivač iznad stranice ili naslova nakon odabira potonje opcije, možete je otvoriti u bilo kojem uređivaču. Imajte na umu da je možda teže održati dosljedan vizualni izgled ako pustite ljude da stvaraju sadržaj u oba urednika.
Ako se ikada želite prebaciti na trajno korištenje novog uređivača blokova, ovaj dodatak možete jednostavno deaktivirati i deinstalirati. No, kao i do sada, predlažemo da najprije testiramo novog uređivača na početnoj stranici.
Konačno, ako odlučite instalirati dodatak Classic Editor, preporučujemo vam da to učinite prije ažuriranje na WordPress 5.0. To će osigurati neprimjetan doživljaj. Također uklanja potencijalne pogreške za kompatibilnost ili oblikovanje koje nastaju u kratkom prozoru da je uređivač blokova aktivan na vašoj web lokaciji.
Zaključak
Bez obzira jeste li se veselili WordPressu 5.0, čekanje je napokon kraj. Vaša je jedina odluka da odlučite kako želite napredovati na vašem web mjestu. Iako svakako preporučujemo ažuriranje u najkraćem mogućem roku, ovisi o tome upotrebljavate li ili ne novi uređivač blokova.
Novi uređivač može biti intuitivnije i sveobuhvatnije iskustvo uređivanja, a može biti dobar izbor za one koji već nisu uveli puno prilagođenih promjena na svojim web lokacijama. S druge strane, ako vam se novi uređivač odvraća, već koristite alat za izradu stranica ili ste zabrinuti zbog pogrešaka kompatibilnosti, nastavite koristiti prethodni WordPress uređivač instaliranjem dodatka Classic Editor.